JÍDELNA TO JISTÍ

10.11.2022

U KUCHYNĚ JSEM SLIBOVALA PODÍVAT SE I NA JÍDELNÍ KOUT. 

TAK JSME TADY, ABYCHOM NEVYŠLI Z TEMPA. .-)


POJEM JÍDELNÍ KOUT EVOKUJE ZASTRČENÉ MÍSTO, URČENÉ KE KONZUMACI POTRAVY - Z POHLEDU PRAGMATIKA- ÚTOČIŠTĚ A ZÁZEMÍ - Z POHLEDU ROMANTIKA NEBO OPTIMISTY.

PRO MĚ JE TO VELMI DŮLEŽITÉ MÍSTO V INTERIÉRU.

PROPOJUJE CHARAKTERY, MYŠLENKY, PŘÍBĚHY, CHUTĚ A VŮNĚ. VŠECHNO, CO JE PODSTATNÉ SLUČUJE. NABÍZÍ K TOMU BEZPEČNÝ PROSTOR A DOSTATEK ČASU NA COKOLI, CO JE VÍCE I MÉNĚ DŮLEŽITÉ.

ABYCH TO UPŘESNILA. JSEM ZASTÁNCEM SPOLEČNÉHO STOLOVÁNÍ (STMELOVÁNÍ ) A JEHO DŮLEŽITOSTI PRO FUNGOVÁNÍ CELÉHO OSAZENSTVA DOMÁCNOSTI I HOSTŮ.

MNOHO JÍDELNÍCH PROSTOR JE SPOJENO S OBÝVACÍ ČÁSTÍ NEBO TAK SAMO PŮSOBÍ.

VÍDÁM TO ČÍM DÁL VÍCE A JSEM ZA TO RÁDA. AČKOLY OBÝVACÍ POKOJ TENTO ÚČEL SPLNÍ SKVĚLE, JSOU SITUACE, KDY PŘIJDOU PŘÁTELÉ, MUŽI SE ODEBEROU NA POHOVKU V OBÝVÁKU, ZATÍMCO ŽENY SI ŠPITAJÍ V JÍDELNĚ NEBO KUCHYNI.

NEBO ZA VÁMI PŘIJDE POTOMEK S NĚJAKOU ZÁLEŽITOSTÍ, KDYŽ VAŘÍTE A MNOHEM VÍCE SE OTEVŘE A SVĚŘÍ, KDYŽ MU JÍDELNÍ PROSTOR NABÍDNE KOMFORT KŘESLA A BEZPEČNOU OPORU ZDI V ZÁDECH. 

BEZSTAROSTNÉMU MRŇOUSOVI ZASE PROSTOR POHODLÍ PRO NERUŠENOU HRU.

TO JSOU JEN TAKOVÉ PŘÍKLADY, KTERÉ NEMUSÍ SEDĚT NA VŠECHNY, ALE PRINCIP JE STÁLE STEJNÝ.

DLOUHOLETOU NÁHRAŽKOU TAKTO SITUOVANÉ JÍDELNY, SE STALY KOMPROMISNĚ BAROVÉ PULTY V KUCHYNI, KTERÉ POHODLÍ JÍDELNÍHO KOUTU SUPLUJÍ TŘEBA V PŘÍPADĚ, ŽE NEMÁME DOSTATEK MÍSTA, NEBO NÁS JINÉ ŘEŠENÍ NENAPADNE.

JÍDELNÍ PROSTOR BY MĚL SLOUŽIT JAKO MÍSTO, KDE SE V KLIDU A POHODLNĚ NAJÍME, TO V PRVNÍ ŘADĚ. 

STŮL BY MĚL BÝT DOSTATEČNĚ VELKÝ PRO KAŽDÉHO, KDO SE K NĚMU USADÍ. KAŽDÝ POTŘEBUJE KOMFORT. NIKDO SE NECHCE DLOUBAT LOKTEM S TÍM, KDO SEDÍ VEDLE.

DŘEVĚNÝ STŮL NAVÍC POSKYTNĚ HŘEJIVÝ, KLIDNÝ POCIT. SKLENĚNÝ NEBO KOVOVÝ EVOKUJE RYCHLOU ENERGII A BRZKÝ ODCHOD.

OSTRÉ ROHY VYSÍLAJÍ NE PŘÍMO PŘÁTELSKÉ SIGNÁLY DO PROSTORU OPROTI ZAOBLENÝM, KTERÉ JSOU LASKAVÉ KE VŠEM.

POZOR NA NOHY STOLU. MODERNÍ DESIGN STOLU JE KRÁSNÝ, JEN JE POTŘEBA MYSLET NA TO, ŽE SE POD NĚJ CHCEME POHODLNĚ VEJÍT SE ŽIDLÍ I NOHAMA.

ŽIDLE JE POTŘEBA VOLIT POHODLNÉ, MĚKKÉ A S OPĚRADLEM. TO ZAJISTÍ, ŽE SE PO JÍDLE HNED VŠICHNI NEROZPRCHNOU.

TAKÉ DOSTATEK MÍSTA NA ODSUNUTÍ JE VELMI DŮLEŽITÝ PRO DOBRÝ POCIT PŘI STOLOVÁNÍ. PŘÍPADNĚ PRO TOHO, KDO JÍDLO SERVÍRUJE.

V POSLEDNÍ DOBĚ SE VÍCE OBJEVUJÍ KUSOVÉ KOBERCE I V JÍDELNÁCH. 

VŮBEC BYCH SE TOHO NEBÁLA. KOBEREC S NÍZKÝM VLASEM DOKÁŽE PROSTOR VELMI MILE ZÚTULNIT A ZKLIDNIT. MODERNÍ TECHNOLOGIE, KTERÉ NÁM POMÁHAJÍ UKLÍZET ( TŘEBA VYSAVAČ :-) ) SI S TÍM HLAVU NELÁMOU.

ČEHO SE VŠAK URČITĚ VYVARUJTE JE NEPROMYŠLENÉMU OSVĚTLENÍ.

ÚSTŘEDNÍ SVĚTLO, TEDY LUSTR, MUSÍ BÝT PŘESNĚ NAD STŘEDEM STOLU A DOSTATEČNĚ OSVĚTLOVAT CELÝ PROSTOR KDE SE STOLUJE. PROTO JE DŮLEŽITÉ UŽ V PROJEKTU PŘESNĚ VĚDĚT, KDE BUDE JÍDELNÍ STŮL A JAK VELKÝ.

 POKUD PROMEŠKÁTE TUTO PŘÍLEŽITOST, NEDÁTE JI DŮRAZ NEBO "ZDĚDÍTE" NEROVNOMĚRNĚ ROZVRŽENÁ SVĚTLA, LZE TO ZACHRÁNIT VÍCERAMENNÝM LUSTREM.

POKUD MÁTE STŮL U OKNA, KDE JE VIDĚT NA SOUSEDY, TEDY VIDÍ I ONI NA VÁS, NEZAPOMEŇTE ANI NA STÍNÍCÍ PRVKY.

ZÁCLONY, ZÁVĚSY A JINÉ TEXTILIE VYTVOŘÍ OBÝVACÍ JÍDELNU, KDE BUDETE VNÍMAT KLID, BEZPEČÍ A POHODU.

ROSTLINY JI DODAJÍ ENERGII, RADOST A VÝVOJ. VOLÍME ZDRAVÉ ROSTLINY SE ZAKULACENÝMI LISTY, V OBLÝCH NÁDOBÁCH. TAK SI ZAJISTÍME KLIDNÝ A NERUŠENÝ TOK ENERGIE MEZI VŠEMI U STOLU.

POKUD JE JÍDELNA JAKO SAMOSTATNÁ MÍSTNOST MIMO KUCHYNI, VOLTE POMOCNÍKY, JAKO JSOU POJÍZDNÉ DESIGNOVÉ STOLKY, SERVÍROVACÍ TÁCY, NEBO JÍDELNÍ KOMODU S NEJPOUŽÍVANĚJŠÍM A PRAKTICKÝM VYBAVENÍM.

UŽÍVEJTE SI SLADKÉ DOLCE FAR NIENTE A BON APPÉTIT .-)